Szwecja

Leżąca w północnej części Europy, na Półwyspie Skandynawskim Szwecja jest jednym z najprzyjaźniejszych obywatelom państw na Świecie. Od wielu lat zajmuje najwyższe miejsca w rankingach poziomu życia. Co warto wiedzieć o tym kraju?

Miasta Szwecji

Powierzchnia Szwecji jest 1.5 raza większa od powierzchni Polski, mimo to kraj zamieszkuje jedynie około 10 mln ludzi. Wynika to z faktu, iż duża część kraju leży w bardzo chłodnym klimacie, w którym życie jest bardzo trudne. Dlatego też, większość obywateli zamieszkuje duże miasta leżące w południowej lub centralnej części kraju. Stolicą Szwecji jest liczący 1.5 mln mieszkańców Sztokholm. Do głównych ośrodków miejskich zaliczyć trzeba również Goteborg oraz Malmo.

Życie w Szwecji

Nie bez powodu, od wielu lat do Szwecji przyjeżdża wielu imigrantów, w tym także z Polski. Gospodarka kraju rozwija się bowiem bardzo szybko, przez co bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie. Ponadto, Szwecja podobnie jak inne kraje skandynawskie, znana jest z bardzo rozbudowanego systemu socjalnego. Wsparcie ze strony państwa gwarantuje bezpieczeństwo i pewny byt nie tylko rodowitym mieszkańcom, ale również przyjezdnym.

Klimat Szwecji

Wydaje się, że tym co najbardziej zniechęca do wyjazdu do Szwecji jest klimat. Niewielka ilość Słońca jak również niskie temperatury powietrza sprawiają, że pomimo wysokiego standardu życia i ogólnego wysokiego zadowolenia z życia, wskaźnik zachorowań na depresję jest w Szwecji dosyć wysoki. Niemniej jednak, w południowych miastach, jak np. w Malmo, panuje klimat niewiele odbiegający od polskiego.